Na této stránce najdete SOUHRNNÉ INFORMACE o aktivitách ekocentra Cassiopeia pro veřejnost. Informace o průběhu aktuálních projektů, pozvánky na akce a další nabídky jsou ZDE.

Jako členská organizace Krajské sítě environmentálních center Krasec jsme se zapojili v roce 2015 do projektu Enviroskop, jehož výstupem je interaktivní web a mobilní aplikace na podporu environmetální turistiky v Jihočeském kraji. Na Enviroskop nyní navazuje projekt Oživené stezky. Na podzim 2020 jsme v rámci tohoto projektu spustili do „zkušebního provozu“ terénní poznávací hry pro návštěvníky 5 lokalit s naučnými stezkami v Jihočeském kraji: NS Po hrázích Vrbenských rybníků, NS Třísov – Dívčí kámen – Holubov, NS Vyšenské kopce, NS Terčino údolí a NS Veselské pískovny. Hráči řeší úkoly u jednotlivých zastavení naučných stezek a luští průběžnou tajenku. S pomocí tajenky pak získávají kód k odemknutí schránky s návštěvní knížkou a malou pozorností na památku. Více informací a návody pro jednotlivé hry jsou ZDE. 

Na podobném principu fungují samoobslužné poznávací hry na území města Českých Budějovic: Kolem centra sem a tam, Klikatou cestou kolem Malše, O stromech ve Stromovce a Zahrada přátelská k živočichům. Více informací a návody pro jednotlivé hry jsou ZDE. 

Každoročně pořádáme cyklus akcí pro rodiče s dětmi v přírodní zahradě. Akce probíhají zpravidla v jednom dni, v odpoledních hodinách. V prostoru zahrady jsou rozmístěna stanoviště s hravými, badatelskými a tvořivými aktivitami na téma ročního období a života v přírodní zahradě. Stanoviště připravují a „obsluhují“ lektorky a lektoři ekocentra. Dospělí mají možnost absolvovat komentovanou prohlídku přírodní zahrady. Podle podmínek v daném roce probíhá max. 6 akcí: Vítání jara, Den dětí, Vítání léta, Vítání podzimu, Den stromů a Zamykání přírodní zahrady s Mikulášem.

Od roku 2020 pravidelně zajišťujeme podobný cyklus akcí pro rodiče s dětmi v českobudějovickém parku Bosonoha.

O prázdninách pořádáme jeden běh letního příměstského tábora pro děti mladšího školního věku. Program tábora probíhá v prostoru ekocentra s přírodní zahradou a na zajímavých lokalitách v okolí města. Tábor vedou zkušené lektorky ekocentra, v souladu s posláním organizace má alespoň částečně environmentální zaměření. Informace o aktuálním ročníku najdete zde.

Příležitostně pořádáme  workshopy, přednášky, přírodovědné vycházky a další vzdělávací akce pro dospělé.

Realizaci environmentálně zaměřených volnočasových aktivit podporují: Statutární město České Budějovice (přímo i prostřednictvím Krajské sítě environmentálních center Krasec),  Jihočeský kraj prostřednictvím Krasce, MŠMT prostřednictvím Hnutí Brontosaurus. 

                     MSMT_150_pro_web.jpg