Aby vše živé rostlo s námi: permakultura v dětských příbězích

Od začátku roku 2022 pracuje jeden z týmů ekocentra Cassiopeia na projektu „Využívej změnu tvořivě: Rozvoj permakulturních přístupů v environmentálním vzdělávání“. Permakultura je pro nás zdrojem inspirace již řadu let – vytvořili jsme výukové programy pro školy, kurzy pro vzdělavatele i metodické publikace vycházející z podnětů permakultury. Čerstvou novinkou je vydání tematické knížky pro čtení s dětmi.

Dětská ilustrovaná kniha představuje čtenářům 12 principů pro každodenní rozhodování v souladu s
permakulturní etikou Péče o Zemi, péče o lidi a péče o budoucnost. Jednotlivé principy vystupují jako poselství z prázdninových příběhů dětí, vycházejí z práce spoluzakladatele permakulturního hnutí Davida Holmgrena a jsou využívány s jeho souhlasem.
Autorkou námětu a textů je lektorka ekocentra Cassiopeia Tereza Záleská, která se tématu věnuje od roku 2015 a účastnila se mj. mezinárodního projektu Children In Permaculture (www.childreninpermaculture.com). Ilustrace vytvořila Eva Šimáková. Kniha vznikala od roku 2022 s podporou z Národního programu životního prostředí, z prostředků Jihočeského kraje a statutárního města České Budějovice.

První vydání knihy bude nyní v počtu cca 150 ks distribuováno jihočeským základním školám, zapojeným v dlouhodobém programu MRKEV, základním školám a družinám v Českých Budějovicích, ekocentrům – členům celostátní sítě Pavučina, pedagogům – účastníkům jihočeské krajské konference EVVO v roce 2023 a dalším zájemcům, kteří pracují s dětmi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *