Hmyzí domky a ptačí budky pro balkon či parapet

V roce 2021 realizujeme projekt „Podpora biologické rozmanitosti a zázemí pro veřejnost v přírodní zahradě ekocentra Cassiopeia“.  Díky podpoře z grantového programu města České Budějovice jsme zakoupili ukázkové  ptačí budky a hmyzí hotýlky s úchyty, které umožňují snadné připevnění na zábradlí balkonu, nebo (v našem případě) venkovního schodiště.  Sýkorky či vrabci tak mohou získat nové příležitosti pro hnízdění a vy můžete získat příležitost pro jejich pozorování. Do hmyzího domku, naplněného vhodným materiálem (např. suchou trávou, klacíky) se mohou „nastěhovat“ např.  slunéčka nebo zlatoočky, které vám pomohou proti přemnožení mšic na balkonových květinách.

Mimoto lze pořídit i ptačí budky a hmyzí hotýlky na okenní parapety, které nespadnou díky úchytům zavřeným do oken. Hmyzími hotýlky jsme osadili okna na jižní straně naší budovy, u ptačích budek jsme se obávali nárazů ptáků do skel (to však lze řešit vylepením UV samolepek, dobře viditelných pro ptáky a jen omezeně pro člověka).

Budky a hotýlky takto přizpůsobené pro podporu volně žijících živočichů v městském prostředí jsou vyráběné v České republice, zájemci si je mohou pořídit na internetových stránkcáh, kam vedou odkazy v tomto článku.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *