Záhony pro školky v Českých Budějovicích

Od roku 2019 spolupracujeme s pražským spolkem Záhony pro školky na realizaci stejnojmenného vzdělávacího programu. Byli jsme první, kdo začal tento program rozvíjet mimo Prahu. V roce 2019 byly do programu zapojené tři českobudějovické školky (MŠ Jana Opletala, MŠ E. Destinové, Církevní MŠ u sv. Josefa). V roce 2020 přibyly další dvě školky – MŠ Jizerská a MŠ při Waldorfské škole České Budějovice.

Školky, které mají o tento program zájem, nejprve informujeme o jeho průběhu. Dohodneme se na počtu zapojených tříd a počtu vyvýšených záhonků, pro které necháme vyrobit dřevěné konstrukce. Rozměry konstrukcí záleží na dohodě se školkou, obvykle to bývá 2 x 1 x 0,5 m. Dále se školkami dohodneme termíny projektových akcí, vedených našimi lektorkami – úvodního semináře pro pedagogy a úvodního programu pro zapojené třídy.

Před zahájením projektu zajistíme dodání kompostové zeminy lokálního původu do školek dle objemu záhonů a montáž dřevěných konstrukcí záhonů. Přemístění zeminy do záhonků si školka zajišťuje sama. K dodávanému materiálnímu vybavení dále patří zahradní kompostér, koš na bioodpad s rozložitelnými sáčky, sada dětského nářadí, osivo a sadba. Speciální pomůckou je Sešit malého zahradníka – omalovánky, které provázejí děti pěstováním rostlin v ročním cyklu. Sešit malého zahradníka objednáváme pro každé dítě zapojené do projektu.

Úvodní seminář pro pedagogy a úvodní programy pro zapojené třídy vedou lektorky ekocentra Cassiopeia. Poté přebírají hlavní roli paní učitelky a věnují se s dětmi pěstování rostlin na vyvýšených záhoncích s pomocí Sešitu malého zahradníka. Lektorky jsou však stále k dispozici pro konzultace na dálku nebo na místě. Na závěr lektorky připraví ve spolupráci se školkou druhý program, který může být pojat i jako malá zahradní slavnost s účastí rodičů.

Vzdělávací program Záhony pro školky realizujeme s podporou Statutárního města České Budějovice. Kontakt pro zájemce na 2021: Mgr. Tomáš Smrž, smrz@cegv-cassiopeia.cz, tel. 777248511

 

                                          

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *