Komunitní zahrádka v Jizerské

Na jaře 2020 jsme s podporou Statutárního města České Budějovice vybudovali malou komunitní zahradu s devíti záhony, postavenými z vyřazených dřevěných palet. Komunitní zahrada se nachází v sídle naší organizace, v areálu mateřské školy Jizerská na sídlišti Vltava.

Devět vyvýšených záhonů zaujímá půlkruh kolem trávníku před vstupem do budovy ekocentra. Stojí převážně na asfaltu a pomáhají tak snižovat plochu, která nevsakuje dešťovou vodu a v létě intenzivně ohřívá okolí. Spodní část 80 cm hlubokých záhonů jsme vyplnili dřevitým materiálem z jarních prořezávek keřů v zahradě. Na něj jsme navršili nerozložený obsah kompostérů. Horní polovinu záhonů jsme zasypali kompostová zeminu z regionální kompostárny.

Vyvýšené záhony získaly své uživatele během května a června 2020. Stali se jimi obyvatelé přilehlých domů, ale i lidé z jiných částí města. Záhony posloužily k pěstování různorodé zeleniny, bylinek, jahod i některých okrasných letniček. Užívání komunitní zahrady upravuje provozní řád. Pěstování probíhá v souladu se zásadami přírodních zahrad (bez chemické ochrany rostlin, průmyslových hnojiv a rašeliny). Pěstitelé mají k dispozici drobné nářadí a pomůcky (motyky, lopatky, nůžky, provázek apod.), dešťovou vodu v sudech. Správce zahrady příležitostně pomáhá s péčí o záhony a poskytuje uživatelům konzultace.   

Tvorba a provozování komunitní zahrady jsou součástí projektu Přírodní zahrada  &  environmentální výchova 2020. Tento projekt je financován Statutárním městem České Budějovice v rámci dotačního programu na ochranu životního prostředí. Provozování komunitní zahrady bude pokračovat v následujících letech.

 

          

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *