Františkovy objevy – projektový den pro děti o základech permakultury

Od září 2019 realizujeme projekt „Vzdělávání inspirované permakulturou“. Aktivity projektu směřují k vydání stejnojmenné knihy, určené těm, kdo pracují s dětmi ve škole i mimo školu. Hlavní součástí knihy budou praktické ukázky začlenění konceptu permakultury do (environmentálního) vzdělávání. Jde o několikahodinové až celoroční vzdělávací programy, vyvinuté lektorkami a lektory z celé ČR, a vyzkoušené s kolektivy dětí. Jedním z nich je projektový den „Františkovy objevy“, jehož hlavní autorkou je lektorka ekocentra Cassiopeia Tereza Záleská.

Zhruba čtyřhodinovým programem provází malý chlapec František, který přirozeně zkoumá a objevuje svět kolem sebe. Každá aktivita programu je uvedena konkrétní situací, ze které lze vyvodit jednoduchá ponaučení, korespondující se základními principy permakultury. Projektový den lze využít jak ve škole, tak při volnočasové činnosti, je uzpůsoben k venkovní realizaci.  Na konci června 2020 jsme jej poprvé vyzkoušeli jako volnočasový program v přírodní zahradě ekocentra Cassiopeia, na konci září jej vyzkoušíme podruhé se žáky základní školy Cehnice. Nově si jej mohou objednat i další školy v Jihočeském kraji, neboť jsme jej zařadili do nabídkového katalogu na adrese ekocentrumcb.cz/programy/.

Projekt „Vzdělávání inspirované permakulturou“ je financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Vývoj a pilotní testování projektového dne „Františkovy objevy“ finančně podpořil Jihočeský kraj.

                      

www.sfzp.cz                               www.mzp.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *