Zastávky MHD bezpečné pro ptactvo

Když jsme na podzim 2018 pořádali krajskou konferenci environmentálního vzdělávání pro učitele základních a středních škol, jedním z pozvaných hostů byla paní Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické. Její vystoupení pro nás bylo motivací k uskutečnění malého projektu, o kterém jsme již dříve uvažovali. Cílem bylo zapojit školní děti v našem městě do řešení málo známého, avšak široce rozšířeného problému.

V lednu 2019 jsme navštívili odbor správy veřejných statků magistrátu města České Budějovice, abychom představili náš záměr, který se týkal přístřešků MHD. Dostali jsme souhlas k vytvoření návrhů polepu prosklených ploch přístřešků, který by účinně bránil ptákům v narážení do nich. Při tom jsme zjistili, že ze všech přístřešků MHD na území města je pouze 20 v městském majetku. Museli jsem se tedy soustředit jenom na ně. V souvislosti s jejich umístěním jsme navázali spolupráci se základní školou Pohůrecká. Naše lektorka RNDr. Eva Bínová vytvořila úvodní program pro seznámení s tématem a realizovala jej ve třech třídách na 2. stupni. Poté se žáci pustili do tvorby grafických návrhů polepu vybraných zastávek. Měli tak příležitost propojit environmentální a výtvarnou výchovu. Výsledné návrhy jsme ještě před prázdninami předložili magistrátu. Těm, které byly schváleny, pak začali žáci po prázdninách dávat fyzickou podobu. To obnášelo zejména přesné kreslení a stříhání ze samolepicích fólií, získaných od místních reklamních agentur. Teprve začátkem prosince bylo vše hotovo,  a za slunečných dnů dostaly zastávky MHD Pekárny, Želivského a Pohůrka – kulturní dům zbrusu nový design, bezpečný pro ptactvo.

Více informací o problematice narážení ptáků do prosklených ploch získáte na stránkách České společnosti ornitologické: www.birdlife.cz

Tvorba polepů zastávek MHD se žáky ZŠ Pohůrecká byla součástí ročního projektu „Pozorujeme, tvoříme, pomáháme“, jehož realizaci podpořilo Město České Budějovice.

 

   

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *