Zastávky MHD bezpečné pro ptactvo

Když jsme na podzim 2018 pořádali krajskou konferenci environmentálního vzdělávání pro učitele základních a středních škol, jedním z pozvaných hostů byla paní Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické. Její vystoupení pro nás bylo motivací k uskutečnění malého projektu, o kterém jsme již dříve uvažovali. Cílem bylo zapojit školní děti v našem městě do řešení málo známého, avšak široce rozšířeného problému.

V lednu 2019 jsme navštívili odbor správy veřejných statků magistrátu města České Budějovice, abychom představili náš záměr, který se týkal přístřešků MHD. Dostali jsme souhlas k vytvoření návrhů polepu prosklených ploch přístřešků, který by účinně bránil ptákům v narážení do nich. Při tom jsme zjistili, že ze všech přístřešků MHD na území města je pouze 20 v městském majetku. Museli jsem se tedy soustředit jenom na ně. V souvislosti s jejich umístěním jsme navázali spolupráci se základní školou Pohůrecká. Naše lektorka RNDr. Eva Bínová vytvořila úvodní program pro seznámení s tématem a realizovala jej ve třech třídách na 2. stupni. Poté se žáci pustili do tvorby grafických návrhů polepu vybraných zastávek. Měli tak příležitost propojit environmentální a výtvarnou výchovu. Výsledné návrhy jsme ještě před prázdninami předložili magistrátu. Těm, které byly schváleny, pak začali žáci po prázdninách dávat fyzickou podobu. To obnášelo zejména přesné kreslení a stříhání ze samolepicích fólií, získaných od místních reklamních agentur. Teprve začátkem prosince bylo vše hotovo,  a za slunečných dnů dostaly zastávky MHD Pekárny, Želivského a Pohůrka – kulturní dům zbrusu nový design, bezpečný pro ptactvo.

Více informací o problematice narážení ptáků do prosklených ploch získáte na stránkách České společnosti ornitologické: www.birdlife.cz

Tvorba polepů zastávek MHD se žáky ZŠ Pohůrecká byla součástí ročního projektu „Pozorujeme, tvoříme, pomáháme“, jehož realizaci podpořilo Město České Budějovice.

 

   

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *