Záhony pro školky

V roce 2019 jsme realizovali s podporou Statutárního města České Budějovice vzdělávací program Záhony pro školky. Tento program vyvinula stejnojmenná pražská organizace a vyzkoušela jej s více než 70 školkami.

 Vzdělávací program cílí především na pětileté a šestileté děti. Péčí o záhon a sledováním dění kolem něj se děti učí přirozeným a hravým způsobem vnímat jídlo, přírodu a svět kolem nás v souvislostech. Program sestává z činností vedených lektorem (úvodní a závěrečný workshop pro děti, seminář pro pedagogy) a činností vedených pedagogem (pěstování rostlin s dětmi na záhonku, při němž lektor působí pouze jako konzultant dle potřeby). Využívá originální pomůcku – Sešit malého zahradníka. Jde o soubor omalovánek, které provázejí děti záhonkovými událostmi a zůstanou každému jako zápisník i na později (viz náhled na www.zahonyproskolky.cz). 

Program lze uskutečnit s využitím již existujícího záhonku, nebo na záhonku vybudovaném nově. Pro realizaci programu jsou dále důležité pomůcky pro recyklaci bioodpadu (sáčky, kompostér), nářadí vhodné pro děti, osivo a sadba.

V letošním roce jsme do programu zapojili mateřské školy Jana Opletala, Emy Destinové a Církevní mateřskou školu u sv. Josefa. Všem školkám jsme dodali potřebné materiální vybavení včetně konstrukcí vyvýšených záhonů a kompostové zeminy lokálního původu. Naše lektorky Tereza Záleská a Ivana Jaukerová pracovaly se školkami od dubna do června, závěrečné akce v MŠ Jana Opletala a MŠ E. Destinové proběhly koncem září.

      

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *